Celem projektu jest realizacja założeń Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego poprzez utworzenie punktu obsługi mieszkańców, zatrudnienie Ekodoradcy, przeciwdziałanie ubóstwu energetycznemu, zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej oraz prowadzenie lokalnych akcji edukacyjno-informacyjnych w zakresie ochrony klimatu, poprawy jakości powietrza i wdrażania uchwał antysmogowych dedykowanych dla każdej grupy społecznej.
W okresie 3 lat trwania projektu Miasto Nowy Sącz planuję organizację 24 kampanii, spotkań oraz wydarzeń, które docelowo obejmą ok. 20 tys. odbiorców. Realizacja projektu przewiduję także adaptacje pomieszczenia na punkt obsługi mieszkańców ds. poprawy jakości powietrza, wykorzystywania OZE i wdrażania uchwał antysmogowych, a także pokrycie kosztów jego wyposażenia. Punkt będzie dostosowany do osób z niepełnosprawnością
i będzie świadczył kompleksowe usługi zgodne z działaniem 2.5 FEM 2021-2027,
jak i w ramach programu Czyste Powietrze. Dodatkowo do osiągnięcia lepszych efektów w ramach działania zakupiony zostanie sprzęt do wsparcia prowadzonych działań doradczych, edukacyjnych i inwentaryzacyjnych.
Głównym założeniem projektu jest również zatrudnienie Ekodoradcy, do zadań którego należeć będziem.in. prowadzenie działań doradczych i informacyjnoedukacyjnych w zakresie OZE, efektywności energetycznej, źródeł ogrzewania, dostępnych programów dofinansowania, uchwały antysmogowej, doradztwo lub pomoc dla mieszkańców w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie i ich rozliczaniu. Rozwinięciem tych działań będzie koordynacja realizacji przyjętej strategii ochrony powietrza, aby zapewnić trwałość i efektywność prowadzonych działań informacyjno– edukacyjnych.
Projekt jest ukierunkowany na korzyści dla wszystkich mieszkańców miasta Nowy Sącz
i regionu, którzy skorzystają z usług Ekodoradcy w ramach prowadzonych działań
z przestrzegania przepisów ochrony środowiska z priorytetowym potraktowaniem przepisów ochrony powietrza. Odbiorcami projektu będą również lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urzędy i centra kultury. Efektem udziału mieszkańców w projekcie, jako jego odbiorców będzie poprawa jakości powietrza w mieście i regionie. Dzięki wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania oraz podnoszeniu świadomości ekologicznej, emisja szkodliwych substancji zostanie zredukowana, co wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców Nowego Sącza.
Zaangażowanie Miasta w realizację działań naprawczych związanych z ochroną środowiska jest niezbędne do efektywnego wdrażania strategii poprawy jakości powietrza oraz realizację polityki energetyczno – klimatycznej w całym województwie małopolskim. Zatrudnienie nowego Ekodoradcy, otwarcie punktu obsługi mieszkańców oraz zakupiony sprzęt będzie wsparciem prowadzonych w Nowym Sączu działań edukacyjnych i inwentaryzacyjnych, co zapewni trwałość i efektywność w realizacji przyjętej strategii ochrony powietrza.
Całkowita wartość Projektu: 588 2355,29 zł
Finansowanie UE: 500 000,00 zł
Wkład własny gminy: 88 235,29 zł
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 01.07.2024 r.
Data zakończenia realizacji projektu: 30.06.2027 r.