Celem projektu jest realizacja założeń Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego poprzez wsparcie działań straży miejskiej w Nowym Sączu w zakresie wzmocnienia jej potencjału, w ramach prowadzonych działań związanych z przestrzegania przepisów ochrony środowiska z priorytetowym potraktowaniem przepisów ochrony powietrza. Projekt przyczyni się do skutecznego wdrożenia zapisów Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego, który szczególną wagę stawia na ograniczenie emisji i zmniejszenia stężeń: pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5, benzo(a)pierenu oraz dwutlenku azotu, a także ograniczenia emisji CO2.
W ramach projektu zostanie zatrudniony nowy strażnik miejski w wymiarze 1 etatu na okres 36 miesięcy, który skierowany zostanie do prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym ochrony powietrza. Ponadto projekt przewiduje doposażenie straży miejskiej w niezbędny sprzęt do przeprowadzana kontroli, w tym wilgotnościomierzy do drewna, kamer termowizyjnych, cyfrowych mierników CO2, dronów wraz z osprzętem do wstępnej weryfikacji i typowania budynków do kontroli, a także kosztów opinii biegłych, ekspertów, w tym analizy próbek. W ramach działań przewiduję się również zakup pojazdu spełniającego wymogi ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobliności, tj. pojazdu elektrycznego wraz z instalacją stacji ładowania pojazdów. Projekt przewiduje również wsparcie w zakresie udziału strażników w szkoleniach dotyczących obsługi zakupionych dronów. W ramach realizacji zadania przewiduje się skontrolowanie łącznie ok. 4 tysięcy budynków.
Projekt jest ukierunkowany na korzyści dla wszystkich mieszkańców miasta Nowy Sącz i regionu, którzy skorzystają z wzmocnienia potencjału straży miejskiej w ramach prowadzonych działań z przestrzegania przepisów ochrony środowiska z priorytetowym potraktowaniem przepisów ochrony powietrza. Odbiorcami projektu będą również lokalne instytucje, takie jak szkoły, przedszkola, urzędy i centra kultury.
Efektem udziału mieszkańców w projekcie, jako jego odbiorców, będzie poprawa jakości powietrza w gminie i regionie. Dzięki uświadomieniu lokalnej społeczności o skutkach spalania niedozwolonych materiałów w urządzeniach oraz wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych na ekologiczne rozwiązania, a także podnoszenie ich świadomości ekologicznej, emisja szkodliwych substancji zostanie zredukowana, co wpłynie pozytywnie na zdrowie i komfort życia nowosądeczan.
Projekt przyczyni się do rozszerzenia obecnych działań naprawczych, które realizowane są w ramach Programu ochrony powietrza czy ustawy antysmogowej. Zaangażowanie Miasta w realizację działań naprawczych związanych z ochroną środowiska jest niezbędne do efektywnego wdrażania strategii poprawy jakości powietrza oraz realizację polityki energetyczno – klimatycznej w całym województwie małopolskim. Zatrudnienie nowego strażnika oraz zakupiony sprzęt będzie wsparciem prowadzonych działań edukacyjnych i inwentaryzacyjnych, co zapewni trwałość i efektywność w realizacji przyjętej strategii ochrony powietrza.
Całkowita wartość Projektu: 705 882,35 zł
Finansowanie UE: 599 999,99 zł
Wkład własny gminy: 105 882,36 zł
Data rozpoczęcia realizacji projektu: 01.08.2024 r.
Data zakończenia realizacji projektu: 01.08.2027 r.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie