Nowosądecki Fablab

 Nowosądecki Fablab

Miasto Nowy Sącz realizuje projekt pn. „Nowosądecki Fablab” dofinansowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 finansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Priorytet 5: Fundusze europejskie wspierające infrastrukturę społeczną,  Działanie 5.4 Infrastruktura szkoleniowa typ projektu A. wsparcie Infrastruktury typu fablab.

Okres trwania projektu: styczeń 2025– grudzień 2026.

Całkowita wartość projektu to 6 539 676,29 złotych.

Dofinansowanie UE to 5 558 724,84  złotych.

Wkład własny gminy to 980 951,45 zł.

Głównym celem projektu jest poprawa równego dostępu do wysokiej jakości usług sprzyjających włączeniu społecznemu w zakresie kształcenia, szkoleń i uczenia się przez całe życie, w tym również rozwój świadomości w zakresie kształcenia i szkolenia na odległość oraz online poprzez utworzenie oraz rozwój innowacyjnej pracowni typu fablab, oraz podniesienie wiedzy i świadomości 1000 osób- mieszkańców oraz uczniów i nauczycieli oraz osób pracujących na terenie podregionu nowosądeckiego. Cel ten wpisuję się w cel szczegółowy EFRR.CP4.II jakim jest: „Poprawa równego dostępu do wysokiej jakości usług sprzyjających włączeniu społecznemu w zakresie kształcenia, szkoleń i uczenia się przez całe życie poprzez rozwój łatwo dostępnej infrastruktury, w tym poprzez wspieranie odporności w zakresie kształcenia i szkolenia na odległość oraz online.”

Przedmiotem projektu jest stworzenie innowacyjnej przestrzeni typu fablab, gdzie uczestnicy i podmioty biorące w nim udział będą mogły poszerzać wiedzę i nabywać kompetencje lub kwalifikacje zawodowe na terenie podregionu nowosądeckiego (NUTS 3) województwa małopolskiego. Projekt zakłada objęcie zasięgiem działania utworzonej pracowni innowacyjnej/ laboratorium typu fablab całego wybranego podregionu.

Grupą docelową są w szczególności uczniowie i nauczyciele oraz inne osoby korzystające ze wspieranych przestrzeni.

Fablab będzie złożony z sześciu różnych pracowni, wspólną ich cechą będzie zaawansowanie technologiczne oraz wpływ na ograniczanie działalności człowieka na środowisko naturalne.

Zaprojektowane przestrzenie wpisują się w kierunek rozwoju jaki nadaje tzw. czwarta rewolucja przemysłowa (Przemysł 4.0), oznaczająca integrację świata rzeczywistego maszyn i procesów produkcyjnych ze światem wirtualnym Internetu i technologiami informacyjnymi, dotycząca nie tylko technologii, ale również nowych sposobów pracy i roli ludzi w przemyśle.

Osiągnięcie zaplanowanych rezultatów i celu głównego projektu umożliwią zadania:

  • Remont i modernizacja przestrzeni Fablab
  • Laboratorium Programowania robotów przemysłowych oraz robotyka dla dzieci
  • Labolatorium Cyfrowy bliźniak z VR
  • Laboratorium prototypowania oraz projektowania CAD/CAM
  • Labolatorium Inteligentny dom
  • Labolatorium Fizyki
  • Labolatorium Chemii
  • Opracowanie oferty edukacyjno- szkoleniowej laboratoriów oraz działania promocyjne
  • Realizacja działań edukacyjnych i szkoleniowych w laboratoriach

Rezultatem projektu będzie wzmocnienie i budowa kapitału społecznego Rejonu Nowosądeckiego, przez wsparcie obszaru edukacji i zapewnienie możliwości podnoszenia świadomości, wiedzy i kwalifikacji oraz edukację ekologiczną (promocję postaw prośrodowiskowych i rozwijanie zielonych kompetencji). Powstały produkt fablab będzie służyć kształceniu i szkoleniu zawodowemu (organizacji szkoleń zawodowych, warsztatów, usług doradczych i zajęć edukacyjnych), organizacji spotkań networkingowych, prototypowaniu, kreowaniu pomysłów i promocji nowoczesnej technologii, pozwoli też na aktywną integrację pracowników i pracodawców.

 

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07:30 – 15:30
Wtorek: 07:30 – 15:30
Środa: 07:30 – 15:30
Czwartek: 07:30 – 15:30
Piątek: 07:30 – 15:30
Sobota – Niedziela: nieczynne

FACEBOOK EPUAP Dofinansowanie przez Unię Europejską
Programy realizowane ze środków budżetu państwa

Szybki kontakt

    Informacja w języku migowym


    Zobacz w nowym oknie.